Blog SEP Peeters Opole

Blog

Czym jest kodeks pracy CAO?

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej za granicą. Najłatwiej znaleźć bezpieczne zatrudnienie korzystając z usług agencji pracy. Należy pamiętać, że w każdym kraju obowiązują inne zasady dotyczące zatrudnienia, dlatego warto się z nimi zapoznać jeszcze przed podjęciem decyzji o wyjeździe. W dzisiejszym wpisie skupimy się na pracy w Holandii. Jednym z najważniejszych dokumentów, dla osób zatrudnionych przez agencje pracy, które tam obowiązują, jest CAO. Czym jest wspomniany kodeks pracy i jakie kwestie są w nim poruszone?

Czym właściwie jest CAO? 

Kodeks pracy CAO to jeden z ważniejszych dokumentów, z którym powinny zapoznać się osoby, poszukujące pracy w Holandii. Zostały w nim zawarte najważniejsze prawa i obowiązki, które dotyczą pracowników tymczasowych w Holandii. Przyszły pracownik może w nim znaleźć między innymi informacje dotyczące warunków przyjęcia i zwolnienia, maksymalnego czasu pracy czy funduszu emerytalnego.

Oprócz tego w CAO jest uwzględniony też minimalny metraż przypadający na jednego pracownika (jeżeli mieszkanie zapewnia agencja pracy), rodzaje umowy o pracę czy fundusz przeznaczony na wakacje. W dokumencie są również zawarte regulacje dotyczące ewentualnej choroby pracownika, czyli wysokość zasiłków chorobowych czy wypłat należnych za nieprzepracowane dni.

Dlaczego warto zaznajomić się z kodeksem pracy CAO? 

Z kodeksem pracy CAO warto zaznajomić się jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacji do pracy w Holandii. W branży pracy tymczasowej obowiązują dwa rodzaje CAO Uitzendkrachten. Jeden z nich jest kierowany do organizacji ABU, a drugi do organizacji NBBU. Znając prawa i obowiązki, łatwiej poradzić sobie podczas pobytu za granicą, a także uniknąć ewentualnych problemów, które mogą wyniknąć z braku znajomości CAO. Oprócz tego w trudnych sytuacjach, w
których pracownik będzie musiał walczyć o swoje prawa, może powołać się na zapisy, które znajdują się w kodeksie. Znajomość CAO daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu w nowym miejscu, w którym pobyt wiąże się z wieloma wyzwaniami.

© 2024 - SEP Peeters Uitzendbureau
Created by